Menu
Hizmet Standartları

Hizmet Standartları

SIRA NO HİZMETİN A...

Aile Sağlığı Merkezi

Aile Sağlığı Merkezi

Bir veya daha fazla aile ...

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme; büyüme, yaşamın...

Aile Hekiminin Tanımı

Aile Hekiminin Tanımı

Bireylerin ve aile fertle...

Anne Sütü ve Önemi

Anne Sütü ve Önemi

Anne sütü ile beslenen be...

Obezite ve Şişmanlık

Obezite ve Şişmanlık

Şişmanlık (OBEZİTE) Düny...

Misyonumuz

Misyonumuz

Aile Sağlığı Merkezimize ...

Hakkımızda

Hakkımızda

Merkezimiz halımıza A sın...

Prev Next

Obezite ve Şişmanlık Özel

Obezite ve Şişmanlık

Şişmanlık (OBEZİTE)

Dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir hızla hayatımıza giren bir hastalık olan şişmanlık bizleri ne yazık ki sadece fiziksel olarak değil, kronik birçok hastalığı davet etmesiyle metabolik olarak da büyük risk altına sokmaktadır. Şişmanlık, besinlerle alınan enerji miktarı ile enerji harcanması arasındaki kronik dengesizliğe bağlı olarak beden yağ kitlesinin, yağsız kitleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlığın arzu edilen düzeyin üzerine çıktığı multifaktöriyel bir hastalıktır. Şişmanlık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Günümüzde Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde şişmanlık sıklığındaki artış ürkütücü boyutlara varmıştır. Türkiye’de son 10 yılda yetişkinlerdeki şişmanlık oranındaki artış hafif şişmanlık için erkeklerde %19, kadınlarda %27; şişmanlık için erkeklerde %3, kadınlarda ise %30’a ulaşmıştır.

Türkiye’de toplam şişmanlık oranı % 26 civarındadır. Böylesine yaygın ve gitgide artan bir hastalık, vücudumuzdaki sistemlerin büyük çoğunluğunu doğrudan ya da dolaylı olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Şişmanlık ile birlikte kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri, kemik-eklem rahatsızlıkları, solunum rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık gibi hastalıkların oluşum riski artmaktadır.

Şişmanlık (OBEZİTE) Nedenleri

• Kalıtımsal faktörler• Enerji alımı ve harcanmasındaki dengesizlikler• Fiziksel aktivite azlığı• Hormonal etmenler• Psikolojik sorunlar

Şişmanlık Saptanması

Şişmanlığın teşhisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar arasında en pratik ve sık kullanılan yöntem Beden Kitle İndeksi (BKI) adını verdiğimiz formüldür. Bu formüle göre beden ağırlığınız hakkında bir fikir edinmek için ağırlığınızı (kg), boyunuzun metre cinsinden karesine (m²) bölüp aşağıda ki skalada hangi bölüme girdiğinize bakmanız yeterlidir.

BKI Ağırlık (kg) / Boy (m²)

BKI DEĞERLERİ;

18.9 kg/m2’nin altında olanlar - ZAYIF

19-24.9 kg/m2’nin arasında olanlar - NORMAL

25-29.9 kg/m2’nin arasında olanlar - TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)

30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar - ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)

35-üzeri olanlar - AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)

Çoğumuzun evlerinde, zaman zaman kendimizi tarttığımız, garip sesler çıkaran o ufak basküllerden vardır. Kilomuz konusunda ne kadar hassassak o kadar sık çıkarız o basküllerin üzerine. Baskülün tam ortasında tek çizgi gibi duran o plastikten her çıkışımızda birçok rakam geçer ve her geçen rakam bize olmadığımız kiloları gösterir. Şu geçen rakam evlendiğim zamanki kilom, şu geçen ilk doğumdan önceki, şu geçen arabayı almadan önceki kilom, şu geçen askere gitmeden önceki kilom ve o beyaz plastik çizgi bir yerde durur. Eğer bu rakam bize yalnız tartılma ihtiyacı hissettirecek kadar yüksekse şu cümleler kurulmaya başlanır.

• Bakıyorum herkes kadar yiyorum, onlar zayıf; ama ben ne yesem yarıyor,

• Az yemek yemeğe çalışıyorum; ama sonra birden dayanamayıp yemeğe saldırıyorum, bir türlü kendime engel olamıyorum,

• Gerçekten çok yemiyorum, sabah ve öğle öğünlerinde yemek aramıyorum; hatta unuttuğum bile oluyor ama akşamları kontrolden çıkıyorum,

• Karnım tokken bir bakıyorum buzdolabının önündeyim,

• Sinirlenince çok yemek yiyorum.

Bizim için şişmanlık kontrol edemediğimiz tarafımızın galibiyetidir. Kendimizi bol bol suçlar yiyecekler karşısında beceriksiz, yetersiz ve güçsüz hissederiz. Toplumumuzda şişmanlık gittikçe artan bir hızla yaygınlaşmaktadır. Burada sosyal hayatımızda, şehir kültürüyle şekillenen değişiklikler oldukça önemlidir. Zayıflama diyet tedavileri de bu artan hızla beraber oldukça popüler bir konu oldu. Bu popülerlikle birlikte bilim dışı birçok yanlış bilginin toplumumuzu yanlış yönlendirdiği gözlemlenmektedir. Bu konuyla ilgili en sık sorulan 10 soruyu sizin için bir araya getirdik ve cevapladık.

Sık Sorulan Sorular

SORU 1- Su içsem yarıyor, ne yapsam zayıflayamıyorum, başkalarından ne farkım var?

CEVAP 1- Başkalarından farkınız metabolizma hızınız. Bazı insanların diğerlerine göre daha az yediği halde kilo almalarının nedeni metabolizma hızlarının daha yavaş olmasıdır. Bu hızı da genetik farklılıklar, yaş, cinsiyet, vücut yağ/kas oranı, tiroit hormonları gibi birçok faktör etkiler.

SORU 2- Arkadaşımın uyguladığı diyet benim için de uygun mudur?

CEVAP 2- Hayır değildir. Her insanın yukarıda anlattığımız sebeplerle farklı enerji ihtiyaçları vardır. Bu farklardan dolayı herkesin diyet tedavisi de farklıdır, yani bireye özeldir.

SORU 3- Bölgesel olarak zayıflamak için ne yapmalıyım?

CEVAP 3- Bölgesel olarak zayıflamak mümkün değildir. Metabolik olarak en son aldığımız yağ zayıflama sürecinde ilk kullanılır. En sık yapılan yanlış karın ya da bacak kaslarını çalıştırarak göbek ve basenlerdeki yağlardan kurtulabilineceğidir. Bu tür egzersizlerle karnınızı ya da bacaklarınızı daha sıkı hale getirmeniz mümkün olsa da buradaki yağ kitlesinde bir değişiklik sağlayamasınız.

SORU 4- Verilen kilonun yağdan kayıp olması ya da olmaması neyi değiştirir ki, önemli olan tartıda gördüğümüz rakam değil mi?

CEVAP 4- Tartıda görülen rakamlar sadece genel bir göstergedir. Düşünün ki plajda mayoyla yürüyen biri söz konusu. Eğer yorum yapmanız gerekse hangi cümleyi kurarsınız? “bence 50 ya da 70 kilodur” cümlesini mi yoksa “ ne kadar diri ya da sarkık bir vücudu var” cümlesini mi? genellikle ikincisi tarzında yorumlar yapılır ve bu da vücut kompozisyonunuzun daha çok yağdan mı yoksa kastan mı oluştuğuyla ilgilidir. Doğru süreçte yağ vermek yerine kısa sürede kas ve su kaybederek verdiğiniz kilolar tartı üzerinde sizi mutlu edebilir ama ayna karşısında asla!

SORU 5- Hem her istediğimi yemek hem de zayıflamak istiyorum. İlaç kullanarak bunu yapmak mümkün müdür?

CEVAP 5- Hayır değildir. Zayıflama tedavisinde önce diyet + egzersiz uygulanır, sonuç alınamazsa uzmanlarca kontrollü bir şekilde ilaç kullanılır; ancak bu süreçte de diyet + egzersize devam etmek gereklidir. Zayıflama tedavisinin başarısı için yeme davranışlarının düzeltilmesi şarttır ve hiçbir ilaç bunu sağlayamaz.

SORU 6- Yemek yemek bir mutluluk aracı mıdır?

CEVAP 6- Evet. Bazı insanlar yaşamlarındaki boşlukları ya da stresi bir şeyler yiyerek telafi etmeye çalışırlar; ancak bu bir süre sonra kilo almayla sonuçlanınca kişi yakaladığı geçici mutluluğu kaybeder ve tekrar başa dönmüş olur. Kazanılan bu yeni mutsuzluk kaynağı bireyde pişmanlık, kendini beğenmeme ve kendine güvensizlik hatta belki de depresyon gibi daha ciddi sorunlar oluşturabilir.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 01 Ağustos 2018 11:41
yukarı çık
Info for bonus Review William Hill here.